Top Stories
More News
December 5, 2018 RECAP | Defense Stuffs Ravens in Fourth Quarter, Gives Grizzlies First HCAC Win of the Year Four Grizzlies reach double figures, team allows one field goal over final nine minutes to earn comeback win
December 4, 2018 Kyle Linville, Anna Murdock Named to HCAC's All-Decade Team Former football, track and field and cross country standouts earn honor from league
December 4, 2018 Bonomini, Anderson Collect D3Football.com All-North Region Honors Bonomini named First Team All-Region, Anderson earns spot on third team
December 4, 2018 Maddie Fleet Named Google Cloud CoSIDA Second Team Academic All-America Fleet becomes first student-athlete in Franklin history to be three-time Academic All-America selection
December 4, 2018 NEWS | Sentel, Blackburn Sweep HCAC Women's Swimmer & Diver of the Week Awards Sophomore duo lays claim to league's top weekly honor following strong weekend
December 2, 2018 RECAP | Grizzlies Turn in Several Record-Setting Performances at Transylvania Invite Four Grizzlies hit NCAA time standards, teams capture second place at major DIII event
Social
Videos

GrizzliesCalendar

Sat Dec 15
Final
at Bluffton L, 69-52
Sat Dec 15
Final
at Bluffton L, 74-52
Mon Dec 17
7:00 PM
Wabash
Wed Dec 19
6:00 PM
Boyce
Wed Dec 19
7:30 PM
at Albion
Fri Dec 28
4:00 PM
vs. Thomas More
@ DePauw Invitational, Greencastle, Ind.
Sat Dec 29
TBA
vs. TBA
@ DePauw Invitational, Greencastle, Ind.
Wed Jan 02
7:30 PM
Manchester
Wed Jan 02
7:30 PM
at Manchester
Sat Jan 05
1:00 PM
Mt. St. Joseph
Franklin, IN
Sat Jan 05
3:00 PM
Mt. St. Joseph
Wed Jan 09
7:30 PM
at Rose-Hulman
Wed Jan 09
7:30 PM
Rose-Hulman
Fri Jan 11
6:30 PM
vs. Colonel Classic
@ Centre College - Danville, Ky. Day One
Fri Jan 11
6:30 PM
vs. Colonel Classic
@ Centre College - Danville, Ky. Day One
Sat Jan 12
6:30 PM
vs. Colonel Classic
@ Centre College - Danville, Ky. Day Two
Sat Jan 12
10:00 AM
vs. Colonel Classic
@ Centre College - Danville, Ky. Day Two
Sat Jan 12
12:00 PM
vs. Wabash Indoor Invitational
@ Crawfordsville, Ind.
Sat Jan 12
12:00 PM
vs. Wabash Indoor Invitational
@ Crawfordsville, Ind.
Sat Jan 12
1:00 PM
at Earlham
Sat Jan 12
3:00 PM
at Earlham
Wed Jan 16
7:00 PM
Transylvania
Wed Jan 16
7:30 PM
at Transylvania
Fri Jan 18
6:00 PM
vs. Rose-Hulman Friday Night Invitational
@ Terre Haute, Ind.
Sat Jan 19
1:00 PM
at at DePauw
Sat Jan 19
1:00 PM
at at DePauw
Sat Jan 19
6:00 PM
vs. Rose-Hulman Friday Night Invitational
@ Terre Haute, Ind.
Sat Jan 19
2:00 PM
Hanover
Alumni Day
Sat Jan 19
4:00 PM
Hanover
Bankers Rivalry Game
Wed Jan 23
7:30 PM
Anderson (Ind.)
Wed Jan 23
7:30 PM
at Anderson (Ind.)
Fri Jan 25
6:00 PM
vs. Rose-Hulman
Senior Day
Fri Jan 25
6:00 PM
vs. Rose-Hulman
Senior Day
Sat Jan 26
11:00 AM
vs. Defiance Small College Invitational
@ Defiance, Ohio
Sat Jan 26
11:00 AM
vs. Defiance Small College Invitational
@ Defiance, Ohio
Sat Jan 26
2:00 PM
at Defiance
Sat Jan 26
4:00 PM
at Defiance
Wed Jan 30
7:30 PM
at Manchester
Wed Jan 30
7:30 PM
Manchester
Fri Feb 01
6:00 PM
at at Illinois Wesleyan
Fri Feb 01
6:00 PM
at at Illinois Wesleyan
Fri Feb 01
6:00 PM
vs. Tiger Small College Invitational
@ Greencastle, Ind.
Fri Feb 01
6:00 PM
vs. Tiger Small College Invitational
@ Greencastle, Ind.
Sat Feb 02
2:00 PM
Earlham
Alumni Day
Sat Feb 02
4:00 PM
Earlham
Wed Feb 06
7:30 PM
Rose-Hulman
Wed Feb 06
7:30 PM
at Rose-Hulman
Sat Feb 09
11:00 AM
vs. DePauw Invitational
@ Greencastle, Ind.
Sat Feb 09
11:00 AM
vs. DePauw Invitational
@ Greencastle, Ind.
Sat Feb 09
1:00 PM
at Mt. St. Joseph
Harrington Center
Sat Feb 09
3:00 PM
at Mt. St. Joseph
Harrington Center
Wed Feb 13
7:00 PM
at Transylvania
Wed Feb 13
7:30 PM
Transylvania
Thu Feb 14
10:00 AM
vs. HCAC Championships (Vigo County Aquatics Center)
@ Terre Haute, Ind. Day One
Thu Feb 14
10:00 AM
vs. HCAC Championships (Vigo County Aquatics Center)
@ Terre Haute, Ind. Day One
Fri Feb 15
10:00 AM
vs. HCAC Championships (Vigo County Aquatics Center)
@ Terre Haute, Ind. Day Two
Fri Feb 15
10:00 AM
vs. HCAC Championships (Vigo County Aquatics Center)
@ Terre Haute, Ind. Day Two
Sat Feb 16
6:00 PM
vs. HCAC Championships (Vigo County Aquatics Center)
@ Terre Haute, Ind. Day Three
Sat Feb 16
10:00 AM
vs. HCAC Championships (Vigo County Aquatics Center)
@ Terre Haute, Ind. Day Three
Sat Feb 16
1:00 PM
vs. HCAC Indoor Track & Field Championships
@ Defiance, Ohio
Sat Feb 16
1:00 PM
vs. HCAC Indoor Track & Field Championships
@ Defiance, Ohio
Sat Feb 16
9:00 AM
at Cornell College
Sat Feb 16
12:00 PM
vs. Millikin
@ Mount Vernon, Iowa
Sat Feb 16
2:00 PM
Bluffton
Senior Day
Sat Feb 16
4:00 PM
Bluffton
Senior Day
Sat Feb 23
3:00 PM
vs. Fred Wilt Invitational
@ Anderson, Ind.
Sat Feb 23
3:00 PM
vs. Fred Wilt Invitational
@ Anderson, Ind.
Sat Feb 23
10:00 AM
vs. Birmingham Southern
@ Maryville, Tenn.
Sat Feb 23
10:00 AM
vs. Elmhurst
@ Jacksonville, Ill.
Sat Feb 23
1:00 PM
vs. MacMurray
@ Jacksonville, Ill.
Sat Feb 23
2:00 PM
at Maryville (TN)
Sun Feb 24
10:00 AM
vs. Birmingham Southern
@ Maryville, Tenn.
Sun Feb 24
10:00 AM
vs. Aurora
@ Jacksonville, Ill.
Sun Feb 24
12:00 PM
at Maryville (TN)
Fri Mar 01
3:30 PM
Albion
Sat Mar 02
11:00 AM
vs. NCAA Final Qualifier
@ Ada, Ohio
Sat Mar 02
11:00 AM
vs. NCAA Final Qualifier
@ Ada, Ohio
Sat Mar 02
1:00 PM
Alma
Sat Mar 02
4:00 PM
vs. Denison
@ Grand Park - Westfield, Ind.
Sun Mar 03
10:00 AM
Ind.-Southeast
Sun Mar 03
3:00 PM
vs. Marietta
@ Grand Park - Westfield, Ind.
Sun Mar 03
4:00 PM
Ill. Wesleyan
Wed Mar 06
2:30 PM
Berea
Wed Mar 06
4:30 PM
Berea
Fri Mar 08
vs. NCAA Indoor Track & Field Championships
@ Boston, Mass. Day One
Fri Mar 08
vs. NCAA Indoor Track & Field Championships
@ Boston, Mass. Day One
Fri Mar 08
3:30 PM
Hope
Sat Mar 09
vs. NCAA Indoor Track & Field Championships
@ Boston, Mass. Day Two
Sat Mar 09
vs. NCAA Indoor Track & Field Championships
@ Boston, Mass. Day Two
Sat Mar 09
9:00 AM
at Concordia Chicago
Sat Mar 09
12:00 PM
Hope
Sat Mar 09
12:00 PM
vs. Concordia (Mich.)
@ Chicago, Ill.
Sat Mar 09
2:00 PM
Calvin
Sat Mar 09
3:30 PM
Hope
Sat Mar 09
4:00 PM
Calvin
Sat Mar 16
4:00 PM
vs. Rose-Hulman Early Bird Meet
@ Terre Haute, Ind.
Sat Mar 16
12:30 PM
vs. Rose-Hulman Early Bird Meet
@ Terre Haute, Ind.
Sat Mar 16
12:00 PM
Capital
Sat Mar 16
1:00 PM
at Wilmington (Ohio)
Sat Mar 16
3:00 PM
Capital
Sat Mar 16
4:00 PM
at Wilmington (Ohio)
Sun Mar 17
1:00 PM
Alma
Sun Mar 17
2:00 PM
Wilmington (Ohio)
Sun Mar 17
3:00 PM
Alma
Mon Mar 18
6:00 PM
Olivet
Tue Mar 19
4:00 PM
at Thomas More
Wed Mar 20
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day One
Wed Mar 20
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day Two
Wed Mar 20
3:30 PM
St. Mary's (Ind.)
Wed Mar 20
5:30 PM
St. Mary's (Ind.)
Thu Mar 21
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day Two
Thu Mar 21
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day Two
Thu Mar 21
6:00 PM
at St. Mary's (IN)
Fri Mar 22
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day Three
Fri Mar 22
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day Three
Sat Mar 23
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day Four
Sat Mar 23
10:00 AM
vs. NCAA Division III Championships
@ Greensboro, NC Day Four
Sat Mar 23
9:45 AM
vs. TBD
@ Osceola, Fla.
Sat Mar 23
12:00 PM
vs. Kalamazoo
@ Kissimmee, Fla. - Osceola County Softball Complex
Sun Mar 24
1:30 PM
vs. St. Thomas (Fla.)
@ Clermont, Fla. - Legends Way
Sun Mar 24
2:00 PM
at Sweet Briar
Sun Mar 24
4:00 PM
vs. Wis.-Eau Claire
@ Clermont, Fla. - Legends Way
Mon Mar 25
1:45 PM
vs. Luther
@ Clermont, Fla. - Legends Way
Mon Mar 25
4:00 PM
vs. Wis.-River Falls
@ Clermont, Fla. - Legends Way
Tue Mar 26
4:00 PM
at Ferrum
Wed Mar 27
11:15 AM
vs. TBD
@ Clermont, Fla. - Legends Way
Wed Mar 27
2:00 PM
vs. Wis.-Oshkosh
@ Clermont, Fla.
Fri Mar 29
vs. Wash U Invitational
@ St. Louis, Mo.
Fri Mar 29
vs. Wash U Invitational
@ St. Louis, Mo.
Fri Mar 29
3:30 PM
Anderson (Ind.)
Fri Mar 29
5:30 PM
Anderson (Ind.)
Sat Mar 30
11:00 AM
vs. Hanover Invitational
@ Hanover, Ind.
Sat Mar 30
11:00 AM
vs. Hanover Invitational
@ Hanover, Ind.
Sat Mar 30
11:00 AM
Mt. St. Joseph
Sat Mar 30
1:00 PM
at Transylvania
Sat Mar 30
4:00 PM
at Transylvania
Tue Apr 02
1:00 PM
at Hanover
Tue Apr 02
4:00 PM
at Hanover
Wed Apr 03
3:30 PM
at Hanover
Wed Apr 03
5:30 PM
at Hanover
Sat Apr 06
11:30 AM
Grizzly Invitational
Sat Apr 06
11:30 AM
Grizzly Invitational
Sat Apr 06
11:00 AM
at Defiance
Sat Apr 06
12:00 PM
Bluffton
Sat Apr 06
1:00 PM
at Mt. St. Joseph
Sat Apr 06
1:00 PM
Hanover
Sat Apr 06
3:00 PM
at Mt. St. Joseph
Sat Apr 06
3:30 PM
Bluffton
Sun Apr 07
12:00 PM
Manchester
Tue Apr 09
4:00 PM
DePauw
Wed Apr 10
3:30 PM
Rose-Hulman
Wed Apr 10
5:30 PM
Rose-Hulman
Wed Apr 10
6:00 PM
at Anderson (IN)
Sat Apr 13
11:00 AM
vs. Indiana DIII Championships
@ Greencastle, Ind.
Sat Apr 13
11:00 AM
vs. Indiana DIII Championships
@ Greencastle, Ind.
Sat Apr 13
11:00 AM
at Anderson (Ind.)
Sat Apr 13
12:00 PM
Manchester
Sat Apr 13
1:00 PM
at Bluffton
Sat Apr 13
1:00 PM
at Transylvania
Sat Apr 13
3:00 PM
at Bluffton
Sat Apr 13
3:30 PM
Manchester
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule

Twitter

YouTube